Czy depilacja laserowa jest bezpieczna – pytania i odpowiedzi


Czy depilacja laserowa jest bezpieczna – pytania i odpowiedzi

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do salonów piękności nie tylko kobiety, ale również mężczyzn. Na najczęściej zadawane pytania dotyczące depilacji laserowej odpowiada Monika Wójtowicz z salonu kosmetycznego DER-MED w Krakowie.

Czy depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym?

Tak. Pozbywanie się zbędnego owłosienia za pomocą lasera to bezinwazyjna metoda depilacji. Zabieg ten nie powoduje uszkodzeń czy podrażnień skóry, może więc być wykonywany nawet w tak wrażliwych miejscach jak pachy, strefa bikini czy górna warga. Wiązka światła lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, nie narusza jednak delikatnej struktury naskórka.

Czy zabieg ten jest bezbolesny?

Zabieg nie jest zupełnie bezbolesny. Pacjentka podczas naświetlania może odczuwać niewielki dyskomfort w postaci szczypania lub pieczenia. Stopień tych dolegliwości jest różny dla każdej kobiety-zależny on bowiem od indywidualnej wrażliwości na ból.

Dlaczego należy wykonać kilka zabiegów?

Zabieg należy powtórzyć ze względu na to, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Światło lasera niszczy tylko te włosy, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu, a więc te, które widoczne są na powierzchni skóry. Wykonanie trzech serii naświetlania w kilkutygodniowych odstępach pozwala na znaczne zredukowanie liczby odrastających włosów.

Czy depilacja laserem daje trwałe efekty? Ile zabiegów należy wykonać?

Dla osiągnięcia trwałego rezultatu i całkowitego pozbycia się owłosienia zalecane jest wykonanie od 3-5 zabiegów. Po każdej serii naświetlania odrastające włosy są cieńsze i słabsze, natomiast już po 3 zabiegach można na stałe usunąć od 80 do 92 proc. włosów. U niektórych osób zalecane jest jednak wykonanie tak zwanych zabiegów utrwalających, zazwyczaj po upływie około 2 lat od ostatniego naświetlania. Pozwala to na zniszczenie pojedynczych włosów, które gdzieniegdzie mogą pojawiać się na skórze.

Na jakiej zasadzie działa światło lasera?

Zabieg depilacji laserowej polega na wykorzystaniu zjawiska tak zwanej fototermolizy – wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę i jest pochłaniania przez melaninę, a więc barwnik którego największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Dzięki powstałej w ten sposób energii cieplnej możliwe jest trwałe zniszczenie cebulki włosa.

Czy u wszystkich osób depilacja laserowa jest tak samo skuteczna?

Nie. Skuteczność tego typu depilacji zależy w dużej mierze od naszej karnacji i koloru owłosienia. Najłatwiej usunąć włosy ciemne i grube. Z depilacji laserowej powinny zrezygnować osoby o bardzo ciemnej karnacji, a więc o wysokim stężeniu melaniny w skórze właściwej i naskórku. Z tych samych względów zabieg ten jest niewskazany dla osób, które opalały się przed wykonaniem depilacji.

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu nie wolno podrażniać skóry. Trzeba więc pożegnać się z depilatorami elektrycznymi, woskiem, gruboziarnistymi peelingami czy wizytami w solarium. Naświetlana skóra nie może mieć również świeżych skaleczeń oraz innych zmian skórnych. Pacjentkom o niskiej wrażliwości na ból zaleca się przyjście na zabieg wcześniej i posmarowanie naświetlanej skóry maścią znieczulającą.

Kiedy nie można przeprowadzić depilacji za pomocą lasera?

Czynnikami dyskwalifikującymi są, oprócz skaleczeń, takie choroby jak łuszczyca, bielactwo, opryszczka oraz występująca u niektórych osób wysoka nadwrażliwość skóry na światło związana z zażywaniem leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny). Od depilacji laserowej powinny również powstrzymać się kobiety w ciąży oraz osoby ze skłonnością do przebarwień. By uniknąć podrażnień, na depilowane miejsca nie wolno nakładać kosmetyków z retinolem i kwasami owocowymi, a także kremów wzbogaconych witaminą C.

Czy skóra zaraz po depilacji laserem jest bardzo podrażniona?

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona, jednak objawy te powinny ustąpić po upływie kilkunastu godzin. W zasadzie nie wymaga się stosowania żadnych środków łagodzących, a odbarwienia i przebarwienia mogące wystąpić po depilacji należą do rzadkości (ok 2 proc. pacjentów).

O czym należy pamiętać po wykonaniu depilacji laserowej?

Po przeprowadzeniu depilacji laserowej obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez minimum 4 tygodnie. W tym czasie należy również smarować naświetlane miejsca kremami z wysokim filtrem (SPF 30-60) oraz nawilżać skórę 2-3 razy dziennie. Do tygodnia po depilacji nie powinno się stosować toników na bazie alkoholu, wszelkiego rodzaju peelingów, a ponadto trzeba pamiętać, by po kąpieli nie pocierać skóry zbyt mocno ręcznikiem.

Jak długo trwa naświetlanie i jakie są koszty zabiegu?

Czas jednego seansu zależy od powierzchni depilowanej skóry i waha się w przedziale od kilkunastu minut do 3 godzin. Jak więc widać, metoda to pozwala na szybkie pozbycie się owłosienia, ponieważ cebulki niszczone są od razu w większej ilości. Koszt jednego seansu zależy od obszaru skóry poddanego naświetlaniu i zamyka się w przedziale od 140 do 1 tys. zł.

Na co zwrócić uwagę wybierając się na zabieg depilacji?

Profesjonalne gabinety kosmetyczne przeprowadzające zabiegi depilacji laserowej powinny być wyposażone w sprzęt opatrzony odpowiednim certyfikatem bezpieczeństwa (takie zaświadczenia wydaje między innymi Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków- FDA). Zalecane jest odbycie konsultacji z dermatologiem, który oceni stan skóry oraz ustali odpowiednie parametry światła emitowanego z lasera.

Źródło artykułu: KOBIETA Interia.pl

+ Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz